Paolo Maldini

Paolo Maldini podczas Mistrzostw Świata'98 będzie coraz bliżej swojego 100 występu w reprezentacji. Nastąpi to pewnie wkrótce , a w perspektywie ma szanse być zawodnikiem, który najwięcej razy zagra w reprezentacji Włoch.

 

Paolo Maldini
Pozycja : obrońca
Klub :AC Milan
Poprzednie kluby: żaden
Urodzony : 26 czerwca 1968 roku
Miejsce urodzenia : Mediolan
Występy w reprezentacji : 85
Gole w reprezentacji : 5

 

„Mój ojciec nauczył mnie wszystkiego. Kiedy po raz pierwszyzobaczyłem go na zdjęciu jak trzymał w górze europejski puchar, postanowiłem osiągnąć tyle samo co on”. – Paolo

 

Wiele ze swoich sukcesów zawdzięcza trenerowi reprezentacji, który jest jego ojcem. Cesare Maldini był swego czasu kapitanem zespołu AC Milan, który po raz pierwszy w 1963 roku, zdobył europejski Puchar. Lewy obrońca Paolo Maldini posłusznie kierował się radami ojca podczas programu podboju Europy, w trzech finałach, przeciwko rumuńskiej Steaua Bukareszt w Barcelonie w 1989 roku, Benifice w Wiedniu rok później i przeciwko Barcelonie w Atenach w 1994 roku. Młody Maldini nalegał przy tym, żeby w żaden sposób nie był faworyzowany. Zanim starszy Maldini został skuszony ofertą pracy w centrali piłkarskiej trenował młodych piłkarzy Milanu. Paolo zawsze pracował ciężej niż pozostali koledzy. „Myślę, że ojciec dawał mi bardziej w kość ponieważ nie chciał być posądzony o faworyzowanie syna” zauważył Paolo „To on spowodował, że tak uparcie dążyłem do celu. Chciałem wiele osiągnąć sam, ale właściwie zawdzięczam to wszystko jemu”. Paolo jest wyższy, szybszy od swojego ojca z czasów występów piłkarskich . „Czytanie”gry, co kiedyś było słaba stroną Paolo teraz należy do jego atutów. Jeżeli chodzi o osiągnięcia na mistrzostwach świata, to już wyprzedził ojca. Ma srebrny medal wywalczony po dramatycznych rzutach karnych w finale MŚ'94w Pasadenie w meczu z Brazylią . Po mistrzostwach świata zmęczony, trapiony kontuzjami nie grał tak dobrze. Słabo spisywał się również klub Paolo, AC Milan. Nie ma jednak wątpliwości, że jest godnym następcą wielkich włoskich obrońców m. in. Giacinto Fachettiego.

 

Maldini zadebiutował w drużynie AC Milan w wyjazdowym spotkaniu z Udinese w styczniu 1985 roku w wieku 16 lat. W reprezentacji pierwszy raz zagrał w bezbramkowym spotkaniu z Jugosławią w marcu 1988 roku. Trzy miesiące później występował już podczas finałów Mistrzostw Europy w Niemczech. Włochy przegrały w półfinale z Rosją, ale znawcy piłki dostrzegli, że tworzy się nowy wielki zespół, którego kluczową postacią będzie Maldini to na najbliższe dziesięciolecie. Uznanie międzynarodowe przyszło w 1994 roku kiedy przez magazyn „World Soccer” Maldini został wybrany na najlepszego piłkarza roku. Był zaskoczony wyborem „Wielki to dla mnie zaszczyt, ponieważ obrońcy nie są tak doceniani przez kibiców i dziennikarzy jak napastnicy”. „My raczej pracujemy na tych, którzy dostępują zaszczytów”, powiedział powyborze Maldini. Po „przegranej” cztery lata temu Maldini chce teraz wspiąć się o szczebel wyżej.